Bezpieczna praca na dachu!

Przed nami powrót sezonu. Wraz z nim na dach powrócą pracownicy, dbający o stan techniczny budynków oraz o np. zieleń na dachach. Aby prace były prowadzone w bezpiecznych warunkach, należy zainteresować się odpowiednimi systemami bezpieczeństwa. Prezentujemy jeden z nich.

Paweł Kapelanowski

GCL Sp. z o.o.

Na dachach występuje wiele instalacji wpływających na funkcjonowanie budynku. Wentylacje, klimatyzacje, instalacje odgromowe a także np. zieleń na dachu, sprawia, że systematyczna pielęgnacja, a co za tym idzie obecność człowieka, są nieodzowne. To powoduje konieczność zapewnienia w tym obszarze odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa.

Jeżeli bryła budynku nie posiada attyki o wysokości min. 1,1 m należy wówczas zastosować przynajmniej jeden element zabezpieczający prace pracowników na wysokościach. Takimi elementami są balustrady lub punkty kotwiące, przymocowane na stałe do poszycia dachu.

A co jeżeli nie możliwości ingerencji w bryłę budynku lub architekt pragnie uniknąć konieczności perforacji dachu? Jest na to kilka rozwiązań. Jednym z wielu, a zarazem ciekawym na pewno jest system Fallnet, opracowany przez niemiecką firmę ZinCo GmbH. Jest to system asekuracyjny, który jest zupełnie bezinwazyjny dla poszycia dachu. Dzieli się na rodzaje: jednopunktowy system kotwiący, system szynowy oraz system balustrad.

Fallnet SR – punkt kotwiący

3

Punkt kotwiący do ochrony przed upadkiem. Bezinwazyjny w poszycie dachu, testowany i certyfikowany. Składa się ze specjalnych elementów kratowych, które połączone ze sobą w całość oraz pokryte obciążeniem rzędu 90 kg/m2 (np. systemowy substrat glebowy ZinCo, żwir lub inny odpowiednio dobrany materiał) tworzą spójny system. Punkt kotwiący jest umiejscowiony centralnie.

2

Fallnet SR Rail – system prowadnic poziomych

4

System szynowy z  umieszczonym poziomo w formie rolki, przesuwnym punktem kotwiącym, instalowany z elementami kratowymi, wspornikami szyny oraz nałożonym obciążeniem. Bezinwazyjny w poszycie dachu system asekuracyjny, testowany oraz certyfikowany.

Fallnet SB 200-Rail

5

 

Zmodyfikowany system szynowy, dostosowany pod balustrady i bazy baterii fotowoltaicznych.

Jak widać system Fallnet dostosowuje się do specyficznych warunków architektonicznych jakie mogą zaistnieć na dachu. Każdy rodzaj systemu Fallnet (czy jednopunktowy system kotwiący, system szynowy czy system balustrad) może bezinwazyjnie zainstalowany w poszycie dachu.

Warto przykładać wagę do wszelkich rodzajów zabezpieczeń na dachu. W tym miejscu nie ma przestrzeni na brawurę i należy dobierać jak najbardziej odpowiednie rozwiązania!

Udostępnij wpisShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn