Hydroponika: Zbuduj ogród we własnym domu!

Możliwość kontrolowania składu oraz pochodzenia żywności, a także troska o najbliższych to główne przesłanki do tego, że myślimy o założeniu własnego ogródka. Jednak natychmiast pojawiają się pytania: Czy wystarczy mi miejsca na uprawę? Z jakimi wydatkami muszę się liczyć? Jak bardzo wprowadzenie nowego elementu do mojego domu zaburzy jego funkcjonowanie? Jak będzie się zmieniał mój ogród wraz z upływem czasu?

autor: Karolina Kuran – Specjalista ds. produktu w firmie U-TEC Europe

Pytania te są bardzo na miejscu, ponieważ w warunkach zabudowy miejskiej żyjemy w ściśle określonej sferze mieszkalnej. Coraz częstszym zabiegiem stosowanym przez architektów jest pozbywanie się wewnętrznych ścian mieszkań, celem „otwarcia” na siebie poszczególnych pomieszczeń i stworzenia iluzji większej przestrzeni. Zabieg ten niesie jednak ze sobą konieczność „udostępnienia” osobom postronnym tych sfer naszego życia, które dotąd uważaliśmy za prywatne. Uprawa roślin (jadalnych lub ozdobnych) od nasionka często kojarzy się z nieporządkiem w początkowej fazie przygotowania sadzonek. Chyba każdy z nas próbował kiedyś „podkiełkowywać” rzodkiewkę czy bazylię w pojemnikach po jogurcie, i ustawiał całą ich baterię na parapecie lub blacie kuchennym, prawda? Oczywiście taka forma spędzania czasu bardzo dobrze o nas świadczy, ale jak zareagują na taką „wystawę” nasi goście? Pytanie to nabiera nowego wymiaru, jeżeli pracujemy w domu, i odwiedzają nas potencjalni partnerzy biznesowi.

gf_09

Znalezienie równowagi pomiędzy funkcjonalnością i estetyką to problem, który spędza sen z powiek architektom, a rynek profesjonalnych usług w zakresie projektowania budynków, wnętrz i ogrodów  zgodnych z najnowszymi trendami oraz zapewniających mieszkańcom i użytkownikom nowych przestrzeni jak najlepszy kontakt z naturą stale się rozwija. Istnieje również wiele mało znanych, ale bardzo praktycznych rozwiązań.

W opisanej sytuacji znakomicie sprawdza hydroponika, na przykład domowe mini-szklarnie Green Farm. To niewielkich rozmiarów urządzenia o intuicyjnej obsłudze i przyjaznym interfejsie, które – w myśl wielowiekowych tradycji ogrodnictwa – łączą w sobie estetyczny wygląd, cenne walory edukacyjne oraz praktyczne zastosowanie jako źródła zdrowych, świeżych warzyw i ziół, których smak doceni nawet najbardziej wybredny smakosz.

Co daje nam szklarnia hydroponiczna?

Przede wszystkim niepowtarzalną szansę na zrealizowanie naszych marzeń o wydajnym, czystym i estetycznym ogrodzie domowym. Warzywa uprawiane w Green Farmie, na pożywce wodnej, bez użycia gleby i z minimalnym dodatkiem nawozu, zostały przebadane przez niezależne instytucje sprawdzające zawartość metali ciężkich i związków azotu w żywej masie roślinnej. Rezultaty badań jasno wykazują, że rośliny z upraw hydroponicznych zawierają wielokrotnie mniej szkodliwych dla zdrowia substancji, niż warzywa wyhodowane metodą „konwencjonalną”. Jest to kolejny argument za odejściem od prowizorycznych doniczek.

gf_08

Hydroponika pozwala na kontrolowanie ilości i kosztu surowców (wody, odżywek, nawozów i energii elektrycznej) potrzebnych do prawidłowego rozwoju roślin o wiele lepiej, niż tradycyjne formy rolnictwa. Jest to idealna forma ogrodnictwa domowego dla osób, które pragną zachować kontrolę nad swoimi plonami, a nie mają dostatecznie dużej wiedzy specjalistycznej na temat uprawy roślin. Powiedzmy sobie szczerze: przyszłość już się zaczęła, a my powinniśmy zakreślać dla siebie szerokie horyzonty myślowe, i poświęcać więcej czasu na myślenie o tym, w jakim stanie znajdzie się Ziemia gdy nasze dzieci i wnuki będą dorosłe. A do tego jeszcze mając domu hydroponiczny ogródek, możemy w każdym chwili uszczknąć sobie listek świeżej, aromatycznej sałaty. Osobiście nie widzę złych stron tej sytuacji…

Udostępnij wpisShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn